ثبت نام کنکور سراسری 1403

ثبت نام کنکور سراسری 1403

در این قسمت از سایت مجتمع فرهنگی آموزشی قلم به بیان توضیحات کامل و جامعی در رابطه با زمان ثبت نام کنکور 1403، مدارک لازم و مراحل ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ پرداخته ایم. داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون سراسری ۱۴۰۳ را دارند، باید پس از مطالعه دقیق دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ در زمان مقرر فرآیند ثبت نام کنکور ۱۴۰۳ خود را به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش کشور sanjesh.org انجام دهند

ثبت نام کنکور ۱۴۰۳

کنکور سراسری ۱۴۰۳ – ۱۴۰۴ متفاوت تر از همیشه برگزار خواهد شد. چون ثبت نام کنکور ۱۴۰۳ و برگزاری آزمون سراسری مثل سال 1402 دو بار در سال انجام می پذیرد.

با اجرای این طرح دیگر واژه پشت کنکوری معنا ندارد چون اگر داوطلب رتبه مورد نظرش را در نوبت اول کسب نکرد می تواند مجددا برای ثبت نام کنکور ۱۴۰۳ در نوبت دوم اقدام نماید. از بین این دو آزمون سراسری بالاترین نمره دریافتی داوطلب برای پذیرش در دانشگاه‌ ها، لحاظ خواهد شد.

بدین ترتیب اثرات منفی کنکور سراسری بر دانش آموزان و خانواده‌ها هم کاهش پیدا می کند و دانش آموزان پایه دوازدهم و داوطلبان کنکور می توانند به دور از اضطراب در کنکور سراسری ۱۴۰۳ شرکت کنند.

زمان ثبت نام کنکور ۱۴۰۳

مطابق اطلاعیه ثبت نام کنکور ۱۴۰۳ سازمان سنجش، داوطلبان آزمون سراسری در هر یک از گروه های آزمایشی تجربی، انسانی، ریاضی، هنر و زبان های خارجی باید ضمن تهیه مدارک لازم، در زمان تعیین شده به عنوان زمان ثبت نام کنکور سراسری نام نویسی خود را انجام دهند.

زمان ثبت نام کنکور اردیبهشت ۱۴۰۳ (نوبت اول کنکور 1403) از روز یکشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۱ آغاز و تا روز شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۷ ادامه خواهد داشت. متقاضیان باید در این بازه زمانی به سایت sanjesh.org مراجعه و نام نویسی کنند.

زمان ثبت نام کنکور تیر1403 (نوبت دوم کنکور ۱۴۰۳) از سه شنبه ۱۴۰۳/۰۱/۰۷ تا روز یکشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۱۲ انجام می شود. داوطلبین موظفند با مراجعه به سایت سازمان سنجش کشور، به نشانی sanjesh.org به صورت اینترنتی فرآیند ثبت نام خود را تکمیل نمایند.

ثبت نام کنکور ۱۴۰۳ به صورت اینترنتی و تنها از طریق سایت سازمان سنجش کشور انجام می پذیرد.

زمان-بندی-کنکور-سراسری-1403

تمدید مهلت ثبت نام کنکور 1403

تمدید مهلت ثبت نام کنکور 1403 معمولا پس از پایان زمان ثبت نام، انجام می شود. داوطلبان ضرورت دارد که در مهلت در نظر گرفته شده و پس از مطالعه دقیق دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور 1403 و فراهم نمودن مدارک و اطلاعات مورد نیاز ثبت‌ نام به درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش مراجعه و نسبت به ثبت نام در آزمون سراسری اقدام نمایند.

لازم به ذکر است داوطلبانی که قبلا ثبت نام خود را تکمیل و کدرهگیری دریافت کرده‌اند در صورت تمایل می توانند تا تاریخ فوق نسبت به مشاهده و ویرایش اطلاعات ثبت‌ نامی خود اقدام نمایند. ضمنا امکان 8 بار ویرایش اطلاعات ثبت نامی از اولین روز ثبت نام تا پایان مهلت مذکور برای متقاضیان فراهم شده است .

شرایط ثبت نام کنکور ۱۴۰۳ – ۱۴۰۴

شرایط ثبت نام کنکور ۱۴۰۳ – ۱۴۰۴ شامل شرایط عمومی و اختصاصی می باشد که مطابق با دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ در ادامه مقاله بیان شده است:

شرایط عمومی داوطلبان آزمون سراسری ۱۴۰۳

 1.  اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون جمهوری اسلامی
 2. عدم احراز عناد (نه اعتراض) به جمهوری اسلامی ایران
 3. نداشتن سابقه عضویت در سازمان ها و گروه های غیرقانونی و فراماسونری
 4. نداشتن فساد اخلاقی
 5. عدم اعتیاد به مواد مخدر

شرایط اختصاصی داوطلبان کنکور سراسری ۱۴۰۳

 • دارا بودن گواهی پیش دانشگاهی یا دیپلم نظام جدید یا دیپلم چهار ساله دوره نظام قدیم یا دیپلم کاردانی (فوق دیپلم)
 • پذیرفته شدگان دوره های روزانه سراسری سال گذشته، در صورت ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری ۱۴۰۳ فقط مجاز به انتخاب رشته در دوره های غیر روزانه می باشند.
 • نداشتن ممنوعیت تحصیل از نظر سازمان نظام وظیفه
 • دانشجوی دوره روزانه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی نباشد
 • نداشتن تعهد خدمت به ارگان و دستگاه های اجرایی، تعهدات سهمیه بومی و سهمیه مناطق محروم

دفترچه ثبت نام کنکور ۱۴۰۳

دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری هر ساله با شروع ثبت نام کنکور از سایت sanjesh.org منتشر می شود و در اختیار متقاضیان قرار می گیرد. مهم ترین اطلاعات و ضوابط ثبت نام کنکور سراسری در این دفترچه قید می شود و مطالعه آن قبل از آغاز فرآیند ثبت نام در سایت سنجش ضروی می باشد.

سایت ثبت نام کنکور ۱۴۰۳

همانطور که در بخش های بالاتر به آن اشاره شد، سایت ثبت نام کنکور ۱۴۰۳ پایگاه رسمی سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org است و داوطلبان بعد از مطالعه دقیق دفترچه کنکور سراسری و تکمیل فرم پیش نویس، باید در زمان مقرر به سایت سازمان سنجش مراجعه و نام نویسی کنند.

ثبت نام کنکور ۱۴۰۳ برای اولین بار در سیستم جامع آزمون سراسری سازمان سنجش برگزار می شود. بدین ترتیب هر داوطلب یک صفحه اختصاصی اینترنتی دارد که تا پایان عمر همه اطلاعات آزمون های او بر اساس کد ملی در آن ثبت می شود و در مراحل دیگر کنکور سراسری و یا سایر آزمون ها نیازی به ورود مجدد اطلاعات نیست.

راهنمای ثبت نام کنکور ۱۴۰۳

کلیه مراحل ثبت نام آزمون سراسری به صورت اینترنتی و از سایت سازمان سنجش کشور، به نشانی sanjesh.org صورت می گیرد. در ادامه مقاله فرآیند ثبت نام کنکور سراسری به صورت مرحله به مرحله شرح داده شده است:

راهنمای ثبت نام کنکور ۱۴۰۳

 • مراجعه به سایت سازمان سنجش کشور به نشانی sanjesh.org
 • ورود به صفحه ثبت نام در کنکور سراسری ۱۴۰۳
 • خرید سریال ثبت نام کنکور سراسری
 • پرداخت وجه ثبت نام
 • ورود به سیستم ثبت نام کنکور در سایت سازمان سنجش
 • ورود اطلاعات داوطلبی از جمله:

 

 • مشخص کردن وضعیت نظام تحصیلی:
 1. نظام آموزشی جدید
 2. نظام آموزشی سالی واحدی یا ترمی واحدی
 3. نظام آموزشی قدیم
 • مشخص کردن وضعیت شاخه ی تحصیلی:
 1. دیپلم ریاضی فیزیک، علوم تجربی، ادبیات و علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی
 2. دیپلم فنی و حرفه ای یا کاردانش
 • مشخص کردن وضعیت دیپلم
 • مشخص کردن وضعیت مدرک پیش دانشگاهی
 • داوطلبانی که مشمول سوابق تحصیلی هستند، با وارد کردن کد سوابق تحصیلی و کد دانش آموزی می توانند سوابق تحصیلی خود را مشاهده نمایند.
 • بارگذاری عکس
 • تکمیل فرم تقاضانامه ثبت نام
 • دریافت کد رهگیری ثبت نام کنکور ۱۴۰۳

با تایید اطلاعاتی که وارد کرده اید، کد رهگیری (16 رقمی) برای شما نمایش داده می شود. لازم است این کد، شماره پرونده (7 رقمی) و همچنین اطلاعات کارت یا کارت های اعتباری را تا پایان مراحل آزمون نگهداری نمایید.

مدارک ثبت نام کنکور ۱۴۰۳

در ادامه مقاله اطلاعات فردی و مدارک تحصیلی لازم برای ثبت نام کنکور سراسری به صورت کامل بیان شده است:

مدارک تحصیلی ثبت نام آزمون سراسری ۱۴۰۳

مدارک تحصیلی لازم برای ثبت نام آزمون سراسری ۱۴۰۳ در جدول زیر ارائه داده شده است:

مدارک تحصیلی باید تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۳ دریافت شوند.

داوطلبانی که با مدرک کاردانی قصد شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۳ را دارند، باید تعهدات قانونی خود را گذرانده باشند.
افرادی که دارای دو مدرک دیپلم هستند، می توانند با یکی از مدارک خود به دلخواه ثبت نام نمایند.

جدول-مدارک_ghalamedu.ir_

مدارک فردی ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳

مدارک فردی ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ در جدول زیر ارائه داده شده است که باید تصویر اسکن شده آن ها را زمان ثبت نام کنکور ۱۴۰۳ در سایت سازمان سنجش بارگذاری نمایید:

مدارک-ثبت-نام-آزمون-سراسری-1403-600x450

تکمیل فرم تقاضانامه اینترنتی ثبت نام کنکور ۱۴۰۳

 1. نام خانوادگی، نام و نام پدر
 2. شماره شناسنامه / سری شناسنامه / سریال شناسنامه / شماره ملی / تاریخ تولد
 3. کد بخش محل تولد / کد منطقه یا ناحیه آموزش و پرورش محل اخذ مدرک دیپلم
 4. کد دانش آموزی مقطع دیپلم / کد عنوان دیپلم (عدد دو رقمی ) / کد عنوان مدرک پیش دانشگاهی (داوطلبان نظام قدیم)
 5. سال، ماه و روز اخذ مدرک دیپلم
 6. کد بخش محل اخذ مدرک دوم دبیرستان برای داوطلبان نظام قدیم
 7. معدل کل دیپلم / معدل کتبی نهایی
 8. کد پیگیری 12 رقمی سهمیه ایثارگران
 9. کد 13 رقمی برای داوطلبان غیرایرانی
 10. شماره تلفن همراه / تلفن ثابت / آدرس دقیق محل سکونت / کدپستی

تمامی داوطلبان، پس از تکمیل فرم تقاضانامه ثبت نام لازم است، نسبت به پرینت تقاضانامه تکمیل شده، که شامل اطلاعات داوطلب، شماره پرونده 7 رقمی و کدپیگیری ثبت نام 16 رقمی می باشد، اقدام نمایند.

دریافت کد سوابق تحصیلی ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳

داوطلبان برای ثبت نام کنکور ۱۴۰۳، نیاز به کد دیپلم و کد پیش‌ دانشگاهی دارند. منظور از کد دیپلم و پیش‌دانشگاهی همان معدل کتبی دیپلم و معدل پیش ‌دانشگاهی داوطلب می‌باشد. دانش آموزان جهت ثبت نام در آزمون سراسری می بایست کد اخذ شده از سامانه my.medu.ir را در تقاضانامه ثبت نام درج نمایند.

برای دریافت کد سوابق تحصیلی ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ مراحل زیر را انجام دهید:

 1. ورود به سایت وزارت آموزش و پرورش به نشانی کد سوابق تحصیلی کنکور ۱۴۰۳ | my.medu.ir
 2. درج کد دانش آموزی و کد منطقه

با درج اطلاعات خواسته شده، سوابق تحصیلی دانش آموزان پایه دوازدهم نمایش داده می شود.

نکته 1 : اگر داوطلب دیپلم خود را بعد از سال ۱۳۸۴ کسب کرده باشد نیازمند کد دیپلم بوده و اگر مدرک پیش‌دانشگاهی فرد بعد از سال ۱۳۹۱ به‌دست‌آمده باشد نیازمند کد پیش‌دانشگاهی می باشد.

نکته 2 : برای داوطلبان نظام جدید، امتحانات پایه دوازدهم به صورت نهایی برگزار می شود و معدل امتحانات دهم و یازدهم آنها تاثیری در کنکور ۱۴۰۳ ندارد.

تاثیر سوابق تحصیلی ثبت نام کنکور ۱۴۰۳

در کنکور سراسری ۱۴۰۳ دروس عمومی از دفترچه سوالات کنکور حذف و به عنوان بخشی از ۴۰ درصد سوابق تحصیلی در نظر گرفته می شود. بدین ترتیب دروس عمومی ۲۶ درصد از ۴۰ درصد تاثیر سوابق تحصیلی را به خود اختصاص می‌ دهند و فقط نمرات دروس عمومی سال دوازدهم محاسبه می‌شود.

۱۴ درصد باقی مانده از سهم ۴۰ درصدی تاثیر سوابق تحصیلی هم به دروس اختصاصی تعلق می گیرد. می دانیم که ۶۰ درصد مابقی نمره هم به دروس اختصاصی کنکور اختصاص دارد. بنابراین مثلا نمره ریاضی دوازدهم به میزان ۱۴ درصد از سوابق تحصیلی تاثیر دارد و هم به عنوان درس اختصاصی در جلسه کنکور ۶۰ درصد تاثیر خواهد داشت.

سهم نمره کل سابقه تحصیلی پایه دوازدهم نظام ۳-۳-۶ در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ به میزان ۴۰ درصد با تأثیر قطعی است. میزان تأثیر سوابق تحصیلی دیپلم نظام سالی واحدی / ترمی واحدی در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی آزمون سراسری سال ۱۴۰۳، ۳۰ درصد با تأثیر قطعی و میزان تأثیر سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی نظام سالی واحدی / ترمی واحدی ۱۰ درصد (در مجموع ۴۰ درصد) با تأثیر قطعی در نمره کل سابقه تحصیلی است نکات اجرایی و فنی مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی که در شورای سنجش و پذیرش دانشجو مصوب شد:

سهم نمره کل سابقه تحصیلی پایه دوازدهم نظام ۳-۳-۶ در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ به میزان ۴۰ درصد با تأثیر قطعی است.

میزان تأثیر سوابق تحصیلی دیپلم نظام سالی واحدی / ترمی واحدی در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی آزمون سراسری سال ۱۴۰۳، ۳۰ درصد با تأثیر قطعی و میزان تأثیر سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی نظام سالی واحدی / ترمی واحدی ۱۰ درصد (در مجموع ۴۰ درصد) با تأثیر قطعی در نمره کل سابقه تحصیلی است.

سهم نمره کل سابقه تحصیلی پایه دوازدهم نظام ۳-۳-۶ یا دیپلم و پیش دانشگاهی نظام سالی واحدی / ترمی واحدی در گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ به میزان ۲۶ درصد با تأثیر قطعی و فقط شامل دروس عمومی سابقه تحصیلی است و مابقی به سهم نمره کل آزمون اختصاصی (کنکور) اضافه می‌شود

سهم-سوابق-تحصیلی

در آزمون سراسری ۱۴۰۳ و بعد از آن برای آن دسته از داوطلبانی که سابقه تحصیلی ناقصی دارند یا کلا سابقه تحصیلی ندارند، سهم نمره کل سوابق تحصیلی به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب در گروه درخواستی (به جز دروس عمومی)، اعمال خواهد شد و مابقی سهم نمره کل سابقه تحصیلی تا سقف سهم دروس تخصصی مطابق جدول به سهم نمره کل آزمون اختصاصی داوطلب اضافه می گردد.

تبصره: همه داوطلبان (اعم از دانش آموزان و فارغ التحصیلان شاخه‌ های نظری، فنی و حرفه‌ ای و کاردانش تمامی نظام‌ های آموزش و پرورش) باید دارای دروس عمومی سابقه تحصیلی باشند. اگر سابقه تحصیلی دروس عمومی را نداشته باشند باید برای دریافت آن از طریق وزارت آموزش و پرورش اقدام کنند. برای هر داوطلب یک نمره کل سابقه تحصیلی حاصل از میانگین وزنی نمرات تراز شده سابقه تحصیلی دروس عمومی و تخصصی او با توجه به ضرایب سوابق تحصیلی ساخته می‌شود.

مطابق اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در اطلاعیه اصلاحات دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری 1403 (نوبت اول) درباره سوابق تحصیلی اعلام می داریم:

همه داوطلبان (اعم از دانش آموزان و فارغ­ التحصیلان شاخه های نظری، فنی و حرفه ­ای و کار و دانش در تمام نظام های آموزش و پرورش) باید نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی بر اساس برنامه اعلامی وزارت آموزش و پرورش اقدام نمایند.

تبصره: در آزمون سراسری 1403 و بعد از آن، برای داوطلبانی که سوابق تحصیلی ناقص دارند و یا کلاً سابقه تحصیلی ندارند، سهم نمره کل سابقه تحصیلی به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب در گروه درخواستی اعمال می شود و نمره آزمون اختصاصی جایگزین آن نخواهد شد.

لازم به ذکر است دانش آموزان پایه دوازدهم متقاضی شرکت در کنکور سراسری، می توانند در آزمون سراسری اردیبهشت 1403 (نوبت اول) نیز شرکت نمایند.

نکته مهم: در صورتی که داوطلبی در امتحانات نهایی که وزارت آموزش و پرورش برای ایجاد سوابق در نظر گرفته است حضور نداشته باشد و اقدام به ایجاد سوابق تحصیلی در دروس عمومی و اختصاصی ننماید، نمره آن دروس برایش صفر (0) لحاظ می گردد.